Aktualności

2017 Listopad 11

Mszę Świętą RodzinnąKonkursu Szopek Bożonarodeniowych pt. „Zbudujmy Dom dla Jezusa”

 

2017 Października 28

           Wyjątkowa sobota

Sobota 28 października w naszej szkole była wyjątkowa i inna od pozostałych. Otóż zajęcia odbyły się pod znakiem trzech świąt: Wszystkich Świętych, Odzyskania Niepodległości oraz... Bożego Narodzenia. Jak to możliwe? Zaczęło się od tego, że na lekcjach mówiliśmy o polskich tradycjach,o nekropoliach , o naszych zmarłych i o tym, że ludzie żyją tak długo, jak długo trwa pamięć o nich.                                                  

O godzinie 12:00 cała szkoła wyruszyła na montrealski cmentarz Côte des Neiges, na którym znajduje się m.in. Kwatera Zasłużonych Polaków. Tu odbyła się wzruszająca i piękna uroczystość.Pani Aleksandra Kucy – konsul RP podkreśliła jak ważną rzeczą jest kultywowanie poza granicami kraju  Wszystkich Świętych na sposób polski;  w Kanadzie świętuje się wyłącznie Halloween. Siostra Maria Rogalska poprowadziła modlitwę za zmarłych i opowiedziała krótko o  Cmentarzu. Następnie licealiści - pod kierunkiem polonistki Pani Jolanty Baczyńskiej - zaprezentowali program poetycki, recytując wiersze m.in. K.K.Baczyńskiego i ks. J.Twardowskiego.

Druga część programu artystycznego poświęcona była 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Następnie uczniowie zapalili znicze i umieścili biało-czerwone chorągiewki na nagrobkach naszych rodaków.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na modlitwę przy mogile naszej nieżyjącej uczennicy  - Ani Klim. Natura w tym roku okazała się dla nas wyjątkowo łaskawa. Pogoda była piękna, oczy cieszyły różnokolorowe drzewa, pod nogami szeleściły suche liście.

A teraz o... Świętach Bożego Narodzenia. W ich atmosferę weszliśmy nieco wcześniej z inicjatywy Pani Aleksandry Kucy. Na dwóch godzinach lekcyjnych dzieci wykonywały kartki świąteczne  dla pensjonariuszy Polsko-Kanadyjskiego Instytutu Dobroczynności w Montrealu, kontynuując w ten sposób tradycję zapoczątkowaną na Święta Wielkanocne. Pod kierunkiem dwóch artystek montrealskich, Pani Agnieszki  Rajewskiej i Pani Małgorzyty Bajkowskiej uczniowie młodszych klas z zapałem wycinali, wyklejali, malowali i rysowali przepiękne kartki, które zostaną wręczone polskim seniorom w czasie uroczystości wigilijnej.

W ten sposób w jedną jesienną sobotę w naszym życiu zaistniały aż trzy ważne święta jednocześnie!     Galeria

Bożena  Chylewska

----------------------------------------------------------

 

 

P  O  L  S  K  A     S  Z  K  O  Ł  A     D  L  A     P  A  Ń  S  T  W  A     D  Z  I  E  C  K  A  

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Mikołaja Kopernika

                                       przy Konsulacie RP w Montrealu

 

                                             Z  A  P  R  A  S  Z  A !

  

Drogi uczniu, w naszej szkole

Wcielisz się w odkrywcy rolę:

Rozszyfrujesz świat literek,

I zrozumiesz splot cyferek.

Będziesz specem w ortografii,

No  i znawcą geografii.

Asem staniesz się z historii,

Mistrzem w niejednej teorii.

Drogi uczniu,  SPK czeka!

Zadzwoń! Napisz! I nie zwlekaj!

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny zapewnia:

 

  • naukę języka polskiego, historii, geografii oraz religii w oparciu o program kształcenia uzupełniającego, przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz najnowsze podręczniki i ćwiczenia sprowadzane z Polski
  • nauczanie przez pedagogów posiadających wyższe wykształcenie kierunkowe
  • lekcje matematyki ułatwiające edukację z tego przedmiotu w szkołach lokalnych
  • przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej oraz do Bierzmowania (w ramach lekcji religii)
  • czas zajęć dostosowany do oczekiwań rodziców. Lekcje w klasach I-III  szkoły podstawowej będą kończyły się o godz. 11:30, natomiast w klasach starszych o godz. 13:30.
  • korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej
  • możliwość otrzymania kredytów na świadectwach francuskich/angielskich (dotyczy uczniów klasy secondaire czwartej i piątej)
  • możliwość otrzymania legitymacji szkolnych, uprawniających do zniżkowych przejazdów na terenie Polski.
  • komfortowe warunki lokalowe - zajęcia odbywają się w budynku prywatnej szkoły The Sacred Heart School of Montreal,  3635 Atwater Ave. H3H 1Y4. Do dyspozycji rodziców jest darmowy parking przy szkole

Zapisy uczniów przyjmuje kierownik SPK Stanisław Chylewski, tel. (514) 743 – 8423, email: montreal@orpeg.pl